Pasuchaca

27.10.2019

Čeleď: Geraniaceae (kakostovité) Rod: Geranium Druh: dielsianum Kunth.
Nativní názvy: pasochaca, pulipunche, andocushma

Používaná část rostliny: nadzemní část rostliny (Herba geranii

Domorodé užití v tradiční jihoamerické etnomedicíně při:

  • léčbě diabetu, moderaci hladiny cukru v krvi (glykemii), podpoře metabolismu cukrů

    kvasinkových infekcích
    průjmech
    gynekologických infekcích 

Příprava a použití:

2 lžíce byliny zalít cca 700 ml studené vody, přivést k varu a na mírném ohni vařit 5-10 minut. Odcedit a pít 3x denně (po osmi hodinách).

BYLINKY Z AMAZONIE
Tuto bylinu můžete také objednat a koupit v e-shopu www.bylinkyzamazonie.cz

Popis:

Drobná trvalka, žláznaté, chlupaté lodyhy, dorůstající výšky až 35 cm. Listy složené na vrcholku ze tří laloků, bilaterálně ze čtyř laloků, květy světle fialové,10 mm dlouhé složené z pěti okvětních lístků. Květy se shlukují a vytvářejí trsy.
Čeleď kakostovitých zastoupená v Peru čítá 5 rodů s 56 druhy z nichž je 24 endemitů, jak vyplývá z posledních botanických studií. Druh G. dielsianum se vyskytuje pouze v severním Peru v provinciích Cajamarca, Chota, Piura a Ayabaca v nadmořských výškách kolem 3000 m.n.m..
O bylině nebylo objeveno mnoho písemných záznamů, tradiční užití bylo předáváno ústně. Moderní civilizaci je poprvé zprostředkoval peruánský lékař dr. Fernando Montesinos, který informace získal od domorodce Oskara Silvy.
Hypoglykemický účinek, prezentovaný v současnosti mimo jiné ve sborníku Prvního mezinárodního symposia FYTO 2000, konaného v srpnu 2000 v Limě je připisován fenolické frakci prezentované především bioflavonoidy, které svoji výraznou antioxydační aktivitou inhibují volné radikály a tím přispívají k obnově buňky pankreatu. Dále byla popisována výrazná FRS aktivita těchto látek a několik publikací zveřejnilo úspěšné použití při herpes labialis. Antidiarhoický účinek je připisován obsahu berberinu, silice prokazovaly aktivitu bakteriostatickou a antifungální, zvláště pak u gynekologických obtížích způsobených těmito mikroorganizmy.
Některé etnomedicinální zdroje poukazují na podobný účinek u dalšího peruánského endemitního druhu Geranium ayavacense, jiní označují oba druhy za totžné.

Kontraindikace:

Nejsou popisovány.

Vedlejší účinky:Obsahové látky (geraniol, β-citronellal a etylmáselná kyselina) mohou zapřičinit u zvláště citlivých jedinců alergickou reakci!

Tradiční etnomedicinální léčebný předpis:

Hypoglykemický efekt, celá nadzemní část rostliny, 10 gramů byliny vaříme v 1 litru vody až se voda odpaří na polovinu původního objemu. Popíjíme 1 dcl každé dvě hodiny.
Jiný zdroj uvádí přípravu nálevu kdy 5 - 10 gramů byliny přelijeme litrem horké vody a necháme odstát. Takto lze připravit i pro další uvedené léčebné účely.

Fytoterapeutické vlastnosti:

Antidiarhoický, antifungální, antioxydační, antivirální, bakteriostatický, hypoglykemický, zlepšující metabolizmus.

Fytochemické složení:

Bioflavonoidy, redukční substance, antrakinonické glykosidy, antocyanidiny a saponidiny, silice s obsahem sekviterpenů - především geraniol a β-citronellal, berberin, kys. chebulagová, dehydrodigalová a ethylbutanová, slizy,tuky, vosky a klovatiny.

Zdroj:

Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC - Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0 Jihoamerické léčivé rostliny a jejich užití středoevropskou populací, DORAZIL M., ZF MENDELU, Lednice na Moravě, 2007 Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú, 2001, ISBN 9972-758-34-3
Efecto hipoglicemiante del extracto acuoso de Geranium ayavacense en ratas tratadas con streptozotocin, TALLA, O., VILLEGAS L., FERNANDEZ, I. in FITO 2000 1er Congreso Intrnacional, Lima, Peru, 2000, pag. 149-152
Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997, ISBN 9972-50-002-1
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
Ziololecznictwo amazońskie i andyjskie, ŹUROWSKA K., TowerPress, Gdańsk, Polska, 2001, ISBN 83-87342-41-6

.ZDROJ: HERBÁŘ ORO VERDE